Ainius Strazdas:  „Katino gelbėjimo epopėja virto žmonių abejingumo patikrinimu“  

Aukštalipiai Bičionių kaime iš medžio iškėlė kelias paras medyje praleidusį katiną. Visą šią istoriją sekęs ir gelbėjimo darbus organizavęs Ainius Strazdas stebisi tuo, kaip sunku prisišaukti pareigūnų pagalbos. „Tai kad iškėlėme katiną – ne pabaiga. Tai tik pradžia – tokio abejingumo gyvūnams negali būti. Lietuvoje gyvūnas vis dar laikomas daikto vietoje ir tai reikia pakeisti“, – „Nykščiams“ sakė A. Strazdas. Bičionių gyventojai ne tik organizavo gelbėjimo darbus, bet ir savų pinigų nepagailėjo, kad katinas būtų iškeltas. „Labai esame dėkingi aukštalipiams, kurie padėjo iš širdies, jiems sumokėjome tik už atvykimui reikalingą kurą. Taip pat dėkojame ir savivaldybės darbuotojui Linui Šulskui už suteiktą geranorišką pagalbą“, – sakė A. Strazdas.  A. Strazdas detaliai aprašė visą katino gelbėjimo istoriją savo socialinio tinklo paskyroje. Ją pateikiame netrumpintą.

NYKŠČIAI

1 įrašas – po trijų parų
Teko susidurti su labai nemalonia situacija. Kaimynų katinėlis vejamas kito agresyviai nusiteikusio katino įsiropštė į medžio viršūnę ir nulipti nesugeba trečia para. Pats apie šią situaciją sužinojau tik šiandien vakare, tačiau buvau informuotas, kad pirmą dieną dar buvo tikimasi, kad nelaimėliui pavyks atrasti drąsos ir nulipti, kitą – buvo kreiptasi į 112. Buvo skambinta du kartus ir abu kartus skambinančiųjų operatorius nesujungė su priešgaisrine gelbėjimo tarnyba argumentuodamas, kad apie tokius atvejus gali pranešti tik gyvūnų draugijų atstovai.

Galiausiai trečias kartas, šiuo atveju mano skambutis, nemelavo – padedamas Utenos gyvūnų mylėtojų draugijos galiausiai buvau sujungtas su „gelbėtojais“, tačiau tik dėl to, kad išgirsčiau, jog jie į tokius iškvietimus paprastai nevažiuoja ir paprasčiausiai neturi tinkamos įrangos, kuri padėtų iškelti medyje įstrigusį keturkojį.Kyla klausimas, kokių specialių įrankių gali prireikti tokiai gelbėjimo operacijai vykdyti? Nejaugi nepakanka ugniagesių turimų kopėčių? Juolab medis, į kurį reikia lipti, yra prie pačio kelio ir priėjimas, ir privažiavimas kone idealus. Pagalvojau, ar tiesiog toks atsakymas atvykti nėra paprasčiausias abejingumas gyvūnų atžvilgiu? Labai abejoju ar tikrai nėra tokios paprastos įrangos. Kaip įlipama į žymiai aukštesnius butus?

Tiesa, buvo bandoma mane nuraminti pasakius, kad yra buvę tokių atvejų, kad katinai medžiuose prabūna iki savaitės paskui nulipa. O kas jeigu šis atvejis nėra toks? Medis yra metras nuo kelio, jeigu katinas bandydamas išlipti tą padarys nesėkmingai ir nusileis ant tokios kietos dangos?Lietuvoje į gyvūnų skriaudikus kuo toliau tuo labiau atsisukama, stengiamasi spręsti žiauraus elgesio su gyvūnais klausimą. Tačiau, kaip žinome, nusikalstamas elgesys yra ne tik veikimas, bet ir neveikimas. Ar šiuo atveju katino bėdos ignoravimas nėra žiaurus elgesys su gyvūnais? Tris paras be maisto, pieno ar vandens, patiriant didžiulį stresą ir diena po dienos laukiant pagalbos. O gal dar palaukiame savaitę leiskime dar ilgiau gyvūnui kankintis?Labai didelė padėka Utenos gyvūnų mylėtojų draugijai už pagalbą ir visas pastangas. Nesulaukę pagalbos iš mokesčių mokėtojų išlaikomų institucijų turėsime sprendimų ieškoti patys.

2 įrašas – apsilankius pas Anykščių gaisrininkus
Į medį įlipusio ir iš jo išlipti negalinčio katinėlio istorijos tęsinys yra dar labiau šokiruojantis nei rašiau. Šiandien teko vykti į Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos būstinę ir ieškoti teisybės ten. Viskas prasidėjo nuo to, kad vadovas neatsakė į skambutį ir su juo susitikti man nepavyko, bet buvau pakviestas į kitą kabinetą, kuriame mane nukreipė pas vieną iš ten dirbančių moterų. Paaiškinau situaciją, pasakiau ir tai, kad bendrasis pagalbos centras sakė, jog reikia įvykio vietoje turėti prieglaudos atstovą, kad būtume sujungti su pačia priešgaisrine gelbėjimo tarnyba ir kai ši sąlyga buvo išpildyta vis tiek gavau neigiamą atsakymą.

Spėkite, ką man griežtu balsu pasakė darbuotoja, pas kurią buvau nukreiptas? Paprasčiausiai atrėžė, kad tik neigiamo atsakymo aš galiu tikėtis ir čia.Į pokalbio smulkmenas Jūsų nenukelsiu, todėl pasakysiu esminius dalykus. Kaip jau minėjau, buvau viską papasakojęs, su visomis smulkmenomis, užsiminiau ir apie tai, kad medis, į kuriame įstrigo nelaimėlis yra kone penkių aukštų buto dydžio, bet nepaisant to, gavau „fantastišką“ pasiūlymą.„Jeigu tau taip gaila to katino, tai pats lipk į medį ir jį iškelk“, – teigė su manimi bendravusi darbuotoja.

Kiek vėliau aš užsiminiau ir apie tai, kad bendradarbiaudami su prieglaudos atstovais atradome aukštalipius, kurie gali užsiimti gyvūno gelbėjimo operacija, tačiau tą padaryti gali anksčiausiai antradienį po pietų, o mes nenorime laukti daugiau nė kiek, kadangi katinėlis jau ketvirta para sėdi medyje apsikabinęs šaką ir nei valgęs, nei gėręs reguliariai kas kiek laiko šaukiasi pagalbos. Nesuprantu, aš taip sunku pajausti nors menkiausią atsakomybę gyvūno atžvilgiu? Jis nėra inkilas, kurio paskirtis diena iš dienos būti medyje, jis jaučia ir baimę, ir skausmą. Kodėl negalime suprasti, kad jis irgi yra gyvas. Kokio atsakymo tikitės šį kartą? Ne, neatspėjote, net ir tokiu atveju sulaukiau prieštaringos reakcijos.„Tai ką, jie yra iš Traupio ir tik antradienį po pietų gali atvykti? Tai ir jie tik taip rūpinasi gyvūnais? Ir iš viso. aukštalipys važiuos dėl katino? Drįsčiau suabejoti“, – rėžė griežtu balsu.„Jeigu ir važiuos, tai tikrai tik už atitinkamus pinigus“, – pridėjo greta sėdėjęs moters kolega.

Tai nėra mano katinas, tačiau man yra labai skaudu išeiti į lauką ir girdėti jo panišką miauksėjimą, kai pakyla vėjas, kuris pradeda nešioti medžio viršūnę, kai pradeda smarkiai lyti. Nuo to momento, kai sužinojau apie šią nelaimę jaučiu didžiulį sunkumą ir tuo pačiu dar didesnį bejėgiškumą, kai tiek nuoširdūs prašymai, tiek griežtas tonas atsimuša lyg į sieną. Neįsivaizduoju kas turi būti žmogaus viduje, kad taip abejingai žiūrėtų į gyvūną.Jau ne kartą minėta darbuotoja toną sušvelnino tik pačioje pokalbio pabaigoje, kai nusprendė susisiekti su savivaldybės atstovais, dėl bandymo pajudinti paprastesnes pajėgas, tačiau paskambinusi sulaukė žinių, kad situacija jau yra žinoma ir procesas vyksta.Dar prieš vizitą į gaisrinę ryte teko kontaktuoti su savivaldybe, todėl kol bandžiau ieškoti teisybės gaisrinėje, reikalai šiek tiek pajudėjo. Džiaugiuosi, kad bent savivaldybėje atsirado žmogus, kuris neužmerkė akių, sutiko padėti ir galiausiai surado dar vieną aukštalipį, kuris turėdamas panašios patirties sutiko gelbėti katiną ir šį kartą.Deja, viskas šioje situacijoje lyg užkeikta. Aukštalipys iš karto atvyko apsižiūrėti vietos, įvertino esamą situaciją ir pasakė, kad tereikia sulaukti kolegos, kuris vakarop atveš būtiną lipimui į medį įrangą.

Atrodė viskas, keturkojis jau greitai keliaus į namus ir galiausiai mane pasiekė žinia, kad įranga šiandien aukštalipio nepasieks. Tačiau pabendravęs su žmogumi nė kiek nesuabejojau, kad šio katinėlio likimas jam tikrai rūpi ir jei tik būtų galimybė, jis iš karto būtų lipęs į medį.Manyčiau, kad rytoj pagaliau galėsime pradėti ilgai derintą gelbėjimo operaciją, kadangi jei nepavyktų įrangos gauti žmogui, kuris buvo atvykęs šiandien, tai jau atsilaisvinę bus kiti, jau minėti aukštalipiai. Tikiuosi, kad rytoj, pagaliau, galėsime parodyti gyvą ir sveiką didžiulį košmarą išgyvenusį keturkojį.

Pabaigai norėčiau pridėti, kad viskas galėjo jau baigtis ir baigtis daug paprasčiau, kadangi medis, kuriame įstrigęs katinas ,yra prie pačio kelio ir privažiavimas – idealus. Juk neprašome važiuoti į miškingą vietovę, kurios negali pasiekti transporto priemonė ir tada aukštalipio kvietimas yra vienintelė reali išeitis. Gaisrinei būtų reikėję tiesiog atvažiuoti, iškelti techniką ir saugiai katiną nukelti žemyn, o dabar tą daryti turės žmogus žymiai pavojingesniu būdu. Ir dar niekas negali garantuoti operacijos sėkmės, nes yra buvę atvejų, kad išsigandęs katinas bėga aukštyn, kol galiausiai neradęs šakų nukrenta ir, deja, ne visada sėkmingai, ypač kai toks aukštis.Rytojaus dar reikia sulaukti, daug kas priklauso nuo katino ištvermės, kas jeigu jis jau šiandien laikėsi iš paskutiniųjų jėgų? Kas jeigu mes būsime pavėlavę? Asmeniškai aš ilgai dėl to kaltę jausčiau, kad įdėjau per mažai pastangų, o ar jaustų kaltę tie, kurie atsisakė padėti – sunku pasakyti.Neįsivaizduojate kaip yra skaudu, kai net dabar rašydamas šį tekstą pro atvirą langą girdžiu katino miauksėjimą, o tas miauksėjimas toks, kad, atrodo, jog pats keturkojis yra praradęs viltį. Visgi mes tikėkimės, kad viskas bus gerai ir rytoj viskas baigsis laimingai.Žmonės, turime keisti požiūrį į gyvūnus kardinaliai, tokie dalykai tęstis negali. Asmeniškai pažadėjau sau, kad nuo šio įvykio jokio abejingumo gyvūnams nepateisinsiu ir imsiuosi veiksmų, kad situacija keistųsi. Skatinu tą padaryti ir Jus.

3 įrašas – iškėlė iš Švenčionėlių atskubėję vyrai

Penktą dieną medyje leidęs dar metų neturintis katinėlis gyvas ir sveikas, tik, žinoma, labai išsekęs, išsigandęs ir dar sunkiai tikintis, kad viskas baigėsi sėkmingai. Iš ryto susikontaktavome su jau anksčiau minėtais aukštalipiais iš Traupio, kurie neliko abejingi nelaimėliui ir patikino, kad stengsis kuo greičiau užbaigti darbus Švenčionėliuose ir iš karto imsis gyvūno gelbėjimo operacijos. Buvo žadėta, kad viskas vyks vakarop, tačiau nereikėjo laukti ir to, gelbėtojai pasirodė po pietų.

Gelbėjimo operacija truko kiek daugiau nei pusvalandį ir galiausiai gelbėtojas katinėlį saugiai įkėlęs į specialų krepšyje leidosi žemyn perduoti gyvūno jo šeimininkei.Kas liečia mūsų valstybines institucijas, tai nemalonių pokalbių turėjome ir šiandien, tačiau kol kas apie tai nekalbėsiu, nes dabar norisi tik džiaugtis. Visgi galiu patikinti, kad čia dar nėra pabaiga. Tikrai neleisiu, kad tokios istorijos pasikartotų kitiems gyvūnams, anksčiau ar vėliau išsikovosime kokybišką ir operatyvų gyvūnų teisių užtikrinimą.Dar kartą AČIŪ visiems palaikiusiems, dar didesnis AČIŪ „Aukštaitijos arboristai“ gelbėtojams, kurie rizikuodami atliko tokį žygdarbį.Primenu, kad netrukus paleisime informaciją apie vyksiančią gyvūnų akciją, kurios vienas iš pagrindinių tikslų ir yra siekti, kad tokios istorijos daugiau nepasikartotų. Kviečiu jungtis prie mūsų. Neabejingi gyvūnams žmonės, susisiekite su manimi ir pasikalbėsime apie tai rimčiau.

Ainius Strazdas 

12 Komentarai

 1. Ainiu turetu buti skirtas gelbetojo kryziaus ordinas skirtingai nei kai kuriems

 2. Ne tokios Lietuvos norėjome

  Pochui, kad žmonės miršta iš bado, kačiukas kniaukia

 3. ot tai žygdarbis patys galejo ilipti i medi ir paimti kačiuka

  • Kaimo gyventojas

   Labai drąsiai šnekate, jeigu medžio viršūnė būtų pasiekiama kopėčiomis niekas priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir nebūtų sutrukdę, tačiau kai medis yra tokio aukščio, kaip penkiaaukštis butas ir dar pusė jo praktiškai be šakų, kaip užsikabaroti į viršūnę? Reikia turėti proto rašyti tokius komentarus, dėl obelyje įsiropštusių katinų niekas taip nepanikuotų. Paprasčiausiai, kas liečia gyvūnų teises, mes esame dar per daug atsilikusi valstybė, kurioje gyvūno sveikata ir gyvybė yra visiškai nevertinama. Jeigu Jūs šiuo atveju esate abejingą poziciją užėmusios valstybinės institucijos vietoje, tai susimąstykite, nes toks požiūris mūsų visuomenės prie gero tikrai neveda.

   • Micė- kicė

    teisybės daliai tai reikia surasti to agresyvaus katino savininką, kurio katinas nuskriaudė rašinio herojų ir pareikalauti atlyginti padarytą moralinę žalą šitos istorijos dalyviui, gelbėjimo akcijos organizatoriui. O šito mažo katilėlio savininkei pareikšti įspėjimą dėl palaido nepilnamečio katino laikymo be priežiūros, kuris nuslinko į svetimą teritoriją, dėl to gavo į kailį ir pats įšoko į aukštą medį. Na o pabaigai surengti kaimo bendruomenės šventę už ŽŪM remiamas lėšas ir visiems atšvęsti bei toliau nuobodžiai gyventi iki kačių morčiaus, kai meilės ištroškę katinai daužysis letenomis vieni kitiems žandus ir plėšys ausis su nagais bei vaitos po namų langais per naktis….

 4. kas lietuva iskels is korupcijos lizdo

 5. tam Strazdui reikia Gusto

 6. navyna, pas “poliakus” katinas 6 metus gyvena medy ir nieks nekrapšto

 7. Pagarba vaikinui, o valdininkams geda turi buti. Nekniaukit, siandien nevaziuoja del katino, ryt nevaziuos del jusu

 8. bet uztat kuro sutaupe! gi senovines gaisrines masinos labai daug ryja

  • gyventajas

   dėkokit Sauliui, kurio Vyriausybė nurėžė lėšas nuo VPGT ir dėkokit savivaldybės politikams, kurie laimėjo vietas į valdžia, bet nežino kaip surinkti lėšas į biudžetą iš kurio taip pat finansuojama savanoriška gelbėjimo tarnyba.
   Taip kad ilgi verkšlenimai nieko čia nepadės.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.