Agava šeimininkus įspūdingu žiedu pradžiugino po 25-erių metų

Į redakciją „Jolės gėlių krautuvėlė“ savininkė Jolita Šilaikienė atsiuntė tėvų, Povilo ir Genovaitės Bučiūnų, sodyboje Kvarco gatvėje pražydusios agavos nuotrauką.  „Pražydo gražuolė agava. Labai mažai kas ją augina. Agava žiedą išleidžia po 25-30 auginimo metų. Lietuvoje yra pražydusios tik kelios. Šiuo metu mūsų agava pačiame gražume. Jos žiedo aukštis 5,20 metro, baisu, kad vėjas nenulaužtų“, – laiške redakcijai rašė J. Šilaikienė.

„Nykščiai“ telefonu susisiekė su G. Bučiūniene ir klausė, kiek metų augina šią gėlę?

„Prieš keturis dešimtmečius, kaip pasistatėme Kvarco gatvėje namus, agavos daigą parsivežiau iš tetos. Per tuos metus agava užaugino daug ūglių, kuriuos išdalinau, o vieną, gal prieš kokius 25 metus, pasilikau sau. Motininė agava sunyko.  Mes patys su vyru niekaip nebūtume jos tiek daug metų išlaikę, nes vėlų rudenį agavą reikia nešti į rūsį, o pavasarį išnešti. Kuo daugiau agavai metų, tuo ji didesnė ir sunkesnė. Rudenį ją žiemoti į rūsį neša net keturi vyrai. Aš surišu lapus į kūgį, apatinius lapus nukarpau. Žiemą rūsyje agava ilsisi nelaistoma, jos lapai susiraukšlėja ir apdžiūva, tačiau, išnešta pavasarį į lauką, atsigauna, pradeda žaliuoti ir išbujoja. Ši pavasarį mūsų agava labai negražiai atrodė, galvojau, kad visai nunyks. Lapai buvo nudžiūvę, o viduryje augalo matėsi juoduojantis burbulas. Išnešėm prieš Velykas laukan, atsigavo, o iš burbulo pradėjo augti žiedas, kuris per vasarą užaugo daugiau, nei 5 metrus. Dabar, rudeniop, agava pilnai sužydėjo, tačiau apatiniai jos lapai sutūpė, susiraukšlėjo ir baigia sunykti. Mūsų šeimos gėlė, kurią 25 metus nežiojome iš lauko rūsin ir atgal, dabar visą energiją atidavė tokiam gigantiškam žiedui“, – pasakojo G. Bučiūnienė.

VIKIPEDIJOJE apie agavą rašoma: „Agava – smidrinių šeimos augalų gentis. Beveik visos rūšys yra monokarpinės – pražysta tik kartą gyvenime ir nunyksta, kai subrandina sėklas, Žiedai  sukrauti dideliame stulpo pavidalo žiedyne, gelsvai žali, kvapūs, apdulkina lapanosiai šikšnosparniai. Paplitusi agava nuo JAV pietinės dalies iki Pietų Amerikos šiaurės rytinės dalies. Auga sausose pievose, miškuose, savanose, dykumose, krūmynuose ir kt. biotopuose.

Agavos žiedynas. Iš agavų gaunamas pluoštas, cukringos sultys. Iš agavų sulčių gaminamas likeris  ir pulka, o iš tekilinės agavos – tekila. Nemažai agavų auginama kambariuose, oranžerijose, ofisuose ir kt. kaip dekoratyviniai augalai. Gentyje yra apie 200-300 rūšių“.

Dalina RUPINSKIENĖ

6 komentarai

  1. Per ziema rusy laikot turbut horizantalioje padetyje.

  2. Gerbiu zmones kurie myli geles.Stiprybes jums sveikatos ir geros nuotaikos.Tikrai nuostabus ziedas.

  3. Gamtoje augdama vieną kartą prazydusi miršta, tada auga augliukai.

  4. Sėkmės jums.

    Važiuosim žiūrėti.

  5. laukt raikėja. Gražu

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.