2019-ieji pasitinka naujovėmis – ką reikia žinoti

2019 m. gyventojų laukia nemažai pasikeitimų. Ir gerų, ir tokių, kurie privers plačiau atverti pinigines. Didesnes išmokas gaus auginantys vaikus, didėja valstybės tarnautojų atlyginimai, atsiras naujų lengvatų, o štai už elektrą ir dujas visi mokėsime brangiau.

Rinkimų maratonas
2019 metais Lietuvos piliečių laukia ištisas rinkimų maratonas.  Kovo 3 dieną vyks savivaldybių tarybų rinkimai. O štai gegužės mėnesį vyks iš karto dveji rinkimai. Gegužės 12 dieną rinksime prezidentą, o gegužės 26 d. vyks rinkimai į Europos Parlamentą.

Už elektrą ir dujas mokėsime brangiau
Pati nemaloniausia naujovė – gyventojams maždaug 15 proc. brangsta elektra ir dujos. Elektra buitiniams vartotojams auga apie 15 procentų. Tai pirmas toks kanų šuolis nuo 2013 metų. sąskaitos gyventojams gali padidėti iki kelių eurų. Statistiškai, jeigu šeimos ūkis suvartoja apie 100 kWh, padidėjimas išlaidų sudarytų iki 2 eurų per mėnesį.
Vienos laiko zonos tarifas didėja 15 proc. (1,7 cento) iki 13 centų už kilovatvalandę (su PVM), o dviejų laiko zonų – 17,2 proc. (2,1 cento) iki 14,3 cento (dienos) ir 9,9 proc. (0,9 cento) iki 10 centų (nakties).  Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas didėja 17,5 proc. (1,7 cento) iki 11,4 cento už kWh, dviejų laiko zonų – 20,4 proc. (2,1 cento) iki 12,4 cento (dienos) ir 11,1 proc. (0,9 cento) iki 9 centų (nakties).
Taip pat brangsta ir dujos buitiniams vartotojams. Šis brangimas sudaro 7 centus už kubinį metrą, arba 12–18 procentų. Pasak ekspertų,  namų ūkiui, naudojančiam dujas maisto ruošai, sąskaitos išaugs apie 40 centų per mėnesį. Tiems kurie šildosi būstą, per metus sudarys apie 90-100 eurų.  Pirmos vartotojų grupės – tik maistui gaminti dujas naudojantiems vartotojams (iki 300 kubų per mėnesį ) – kaina didėja 11,9 proc. – nuo 59 iki 66 centų už kubą, antros grupės – dujomis šildantiesiems namus (nuo 301 iki 20 tūkst. kubų) – 17,9 proc. –
nuo 39 iki 46 centų. Trečiosios grupės vartotojams kaina auga 18,5 proc. –
nuo 38 iki 45 centų. Primename, kad dalis Anykščių šildoma dujomis, taigi, automatiškai šoktels ir šildymo kaina.

Vaiko pinigai
Nuo sausio 1 dienos vaiko pinigai didės 20 eurų, o neįgaliems vaikams skirta suma – beveik 40 eurų, nuo Naujųjų vaiko pinigai sieks 50 eurų per mėnesį, o vaiko pinigai neįgaliam vaikui – 69,92 euro. Gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams bus mokama 20 eurų papildoma išmoka. Didės ir vienkartinė parama mokinio reikmėms įsigyti – nuo kitų metų ji sieks 76 eurus. Gausia laikoma tokia šeima, kuri augina 3 ir daugiau vaikų, nepasiturinčia – kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 183 eurai, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai ir 15-35 proc. su darbo santykiais susijusių pajamų priklausomai nuo šeimos sudėties. Vaiko pinigai mokami visiems vaikams nuo gimimo iki 18 metų. Išmoka vaikui gali būti mokama ir iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose.

Minimali mėnesinė alga
Minimalioji mėnesinė alga (MMA) didinama iki 430 eurų, o minimalusis valandinis atlygis – iki 2,63 eurų.  Nuo 2019 metų įsigalioja mokesčių reforma, dėl kurios sujungiamos darbdavio ir darbuotojo įmokos, minimalioji alga kitais metais „ant popieriaus“ sieks 555 eurus, minimalusis valandinis atlygis – 3,39 eurus.

Išmokos
Nuo 2019 m. sujungus darbuotojo ir darbdavio mokesčius keičiama procentinė „Sodros“ išmokų motinystės, ligos ir nedarbo išmokų išraiška. Motinystės bei tėvystės išmoka sudarys 77,58 proc. asmens vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Vaiko priežiūros išmoka (kai pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sueis 1 metai) sieks 77,58 proc. VDU, o kai pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sueis 2 metai – 54,31 proc. pirmaisiais metais ir 31,03 proc. antraisiais metais skaičiuojant nuo VDU. Ligos išmoka sudarys 62,06 proc. žmogaus VDU, o slaugant šeimos narį – 65,94 proc.

Mokesčiai
Nuo 2019 m. sausio 1 d. darbuotojų darbo užmokestis popieriuje turės būti padidintas 1,289 karto. Nuo padidėjusio darbo užmokesčio bus mokamos tokios įmokos: 1. Gyventojų pajamų mokestis – 20 proc. 2. Privalomasis sveikatos draudimas – 6,98 proc. 3. Valstybinis socialinis draudimas – 12,52 proc. Bus pritaikyta mokesčių lengvata – neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), kuris 2019 m. sieks 300 eurų ir kurio taikymas plečiamas iki dviejų vidutinių mėnesio darbo užmokesčio dydžių sumos.

Kaip kaupsime pensijai?
2019 m. vidutinė metinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, bus 358,27 euro, t.y. bus 26,52 euro, arba 8 proc., didesnė nei 2018 m. Šiuo metu papildomos pensijos kaupimo formulė yra 2+2+2. Tai reiškia, kad 2 proc. nuo gaunamo atlyginimo moka pats kaupiantysis, 2 proc. atkeliauja iš „Sodros“, o dar 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio valstybė prideda iš savo biudžeto. Pagal naująją kaupimo formulę kaupiantieji galės prisidėti 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o valstybė iš biudžeto skirs 1,5 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio.

Daugiabučių renovacija
Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintos paraiškos daugiabučių renovacijai nuo sausio 1 d. galės būti teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai. Paraiškas gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai. Daugiabučių renovavimo investicijoms numatoma 150 mln. eurų. Numatoma valstybės parama – 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Už šias lėšas numatoma renovuoti ne mažiau kaip 500 daugiabučių namų. Paraiškas bus galima teikti iki vasario 1 d.

Lengvatos
Kitąmet spaudai bus taikomas lengvatinis 5 proc. pridėtinio vertės mokesčio tarifas. 9 proc. PVM tarifas dabar taikomas laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ir smurtinio pobūdžio arba profesinės etikos nesilaikančius leidinius, taip pat spausdintą produkciją, kurioje mokama reklama užima daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto. Lengvatinis 5 proc. tarifas dabar taikomas tik vaistams, medicinos priemonėms, o 9 proc. – keleivių vežimui, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui. Nuo naujųjų 9 proc. PVM lengvata bus skiriama ir malkoms bei panašioms medienos prekėms, skirtoms kūrenimui.

Akcizai stipriajam alkoholiui
Nuo kovo 1 dienos akcizai stipriesiems alkoholiniams gėrimams didės 10 proc. Etilo alkoholiui bus taikomas 1 832 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą akcizų tarifas. Skaičiuojama, kad 0,5 litro stipraus alkoholinio gėrimo vidutiniškai brangs apie 0,39 euro.

Verslo liudijimai
2019 m. metais su verslo liudijimu savo veiklų negalės vykdyti pastatų remonto, automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugų teikėjai, kurių Lietuvoje yra apie 23 tūkstančiai. Jie savo veiklą vykdyti įsigiję verslo liudijimus galės iki 2019 m. liepos 1 d.
Gyventojai galės toliau nepertraukiamai tęsti vykdomą veiklą. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą, kurio pagrindu gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.

ŠILELIS
(ŠILELIS, 2019-01-05, Nr.1(1170)

3 komentarai

  1. kad pigiai su gaspromu del duju pasirasem sutarti ,kai kodel dujos brangs

  2. TAIP LAPUCHELIU TAUTAI IR REIKIA , SEDEKIM KAIP PELIUKAI PO SLUOTA AUSIS SUGLAUDE IR TYLEKIM , TEGUL NORS SIKA ANT GALVOS …

  3. Daug naujovių, vienos geros, kitos blogos. Aš visada prieš draudžiantis pasitariu su savo draudimo brokeriu, sužinau jo nuomonę, ar apsimoka, ar sąlygos geros, dažniausiai pasiūlo ką nors geriau, nei aš būnu radus. . https://www.unohub.lt/paslaugos/draudimas/

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.